O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 21 Maj 2019 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Co nowego?

Tord Gustavsen - Restored, Retuned

Do zbudowania sławy norweskiego pianisty Torda Gustavsena w dużym stopniu przyczyniły się wydane w ECM albumy oraz intensywne tour koncertowe. Restored, Returned doda mu jeszcze większej popularności. Po trylogii nagranej przez trio Gustavsena - Changing Places, The Ground, Being There - które odkrywają jasno rozgraniczony melodyczny teren, nowy album jest zdecydowanie odmienny od poprzednich. Kompozytor i muzyk wykorzystuje w nim poezję W. H. Audena, którą odkrył któregoś dnia w Oxfordzie: "Znalazłem "Another Time" Audena i natychmiast uderzyło mnie połączenie przejrzystości i tajemniczości" - opowiada.
Grupa Gustavsena, której historia ma początki w norweskim festiwalu Vossajazz powiększa się teraz o dwóch norweskich improwizatorów: basistę Matsa Eilertsena (znanego ze współpracy z takimi nazwiskami jak Jacob Young, Thomas Str?nen/Bobo Stenson, Trygve Seim/The Source i Wolfert Brederode) oraz saksofonistę Tore'a Brunborg, który wcześniej grywał u boku m. in. Arild Andersen, Jon Balke czy Misha Alperin. Sześć pozycji na płycie ("Lay Your Sleeping Head, My Love" , "Restored, Returned" , "Wrapped In A Yielding Air", "O Stand, Stand At The Window" i wokalizy w "Left Over Lullaby") zostało nagranych z udziałem wokalistki Kristin Asbj?rnsen, która jest strukturalnym elementem albumu. Owija ona swoim blusowym frazowaniem poezję W. H. Audena. "Czuję, że nowy zespół jest naturalnym przedłużeniem tego, co robiłem w trio. Muzyczna zażyłość - silne skupienie się na szczegółach i niuansach - jest w centrum wszystkiego. Melodyczna emfaza jest tam, pęd do zredukowanego piękna" - mówi Gustavsen. "Więc choć muzyka jest inna przez dodanie do niej nowych kolorów, powiązanie między nowym zespołem a trio pozostaje bardzo mocne" - dodaje.
W zespole nowe aspekty wzajemnych możliwości przejawiają się w instrumentalnych kombinacjach układów duetowych, triowych, kwartetowych i kwintetowych. Ukazują one cechy kompozycji Gustavsena - jego przypominające gospel hymny, kołysanki, ballady i pulsujące, niemal minimalistyczne rytmiczne kołysania. Kilka nowych utworów jest opartych na rodzaju muzycznej miniatury. Różnorodność możliwości, jakie daje nowy zespół dla Gustavsena jest ogromnym plusem: "To jedna z najlepszych rzeczy w tej nowej formacji. Grupa jest elastyczna ale zawsze pozostaje grupą" - mówi artysta. Wśród projektów na rok 2010 są m.in. tour koncertowe z kwartetem do Portugalii, z kwintetem do USA a z sekstetem w Norwegii.
Patrząc wstecz, od początku kompozytorski warsztat Gustavsena krąży wokół formy piosenki. Wśród wykonawców, którzy wpływają na jego artyzm należy wskazać Bessie Smith i Billie Holiday. Na płycie Restored, Returned wpływy te przejawiają się wykorzystaniem głosu wokalnego w zespole. W tym kontekście także rola saksofonu może być traktowana jako wokalna, ewokatywnie deklarująca melodie z wielką wrażliwością zarówno saksofonisty jak i perkusisty Jarle Vespestada.
Restored, Returned ukazało się w Norwegii i Wielkiej Brytanii w październiku 2009r. Międzynarodowe wydanie zaplanowane jest na styczeń 2010r.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 25.01.2010

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019