O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Poniedziałek, 6 Kwiecień 2020 r. Imieniny: Ady, Celestyny, Ireneusza

Co nowego?

Nick Cave & Warren Ellis - White Lunar

White Lunar, podwójna płyta CD, zawiera kompozycje Cave'a i Ellisa z wyżej wspomnianych filmów oraz wybór innych filmowych utworów duetu, w tym wcześniej niedostępny i niepublikowany materiał.
Pierwszą wspólną ścieżkę dźwiękową Cave i Ellis stworzyli w 2005 roku do quasi westernu australijskiego reżysera Johna Hillcoata Propozycja (według scenariusza Cave'a). Rok później duet podjął się kompozycji muzyki do filmu innego Australijczyka Andrew Dominika "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Ford". Gdy film Dominika pojawił się na ekranach kin, Hillcoat był już w trakcie realizacji adaptacji "Drogi" (powieści Cormaka McCarthy'ego o podróży ojca i syna przez rozległe pustkowia powstałe w wyniku globalnej katastrofy). Reżyser ponownie poprosił Cave'a i Ellisa o muzyczną oprawę filmu. Jako że ścieżka dźwiękowa do "Drogi" nie ukazała się jeszcze na płycie, wydawnictwo White Lunar stanowi rzadką okazję posłuchania wybranych utworów Cave'a i Ellisa z tego filmu.
Wszystkie trzy wymienione obrazy charakteryzują się epickimi ujęciami krajobrazów i psychologiczną przenikliwością, które doskonale oddaje głębia i rozmach muzyki stworzonej do nich przez Cave'a i Ellisa. Siła oddziaływania tych filmów zapewnia im aurę ponadczasowości. "White Lunar" to dwie płyty zawierające kompozycje z opisanych produkcji. Oprócz tych wielkich przedsięwzięć Cave i Ellis stworzyli także wyrazistą muzyczną ilustrację do dwóch mniej znanych, lecz niezwykle poruszających filmów dokumentalnych, którą prezentuje Płyta nr 2.
W 2007 Cave i Ellis napisali muzykę do wstrząsającego filmu Geoffreya Smitha "Angielski lekarz" o staraniach doktora Henry'ego Marsha, by poprawić kondycję neurochirurgii w postsowieckiej Ukrainie. Podkreślając frustracje i niepokoje przedsiębiorczego lekarza, jego geniusz zawodowy i etyczne lęki, muzyka wzdycha i jęczy niczym instrumenty chirurgiczne, które doktor Marsh wyciąga z trudem od brytyjskiej służby zdrowia. "The Girls of Phnom Penh" (2009) to film Matthew Watsona poświęcony "handlowi dziewicami" w Kambodży. Obraz opisuje trzy młode prostytutki zmagające się z upokorzeniem i nędzą. Ilustruje go dźwiękowy krajobraz Cave'a i Ellisa pełen zapętleń, skrzeczących talerzy i brzmień przypominających gwałtowne syczenie pary.
Obok fragmentów ścieżek dźwiękowych na drugiej płycie znajdziemy także cztery utwory pochodzące z archiwum muzyków. Wszystkie noszą nazwy kraterów: "Magma" powstała na bazie chóru Warrenów śpiewających motyw w zmienionej tonacji, "Zanstra" brzęczy niczym rój szerszeni oblegający łódź podwodną, "Halo" odnajduje sielankowy spokój w obliczu porażki, a "Daedalus" pewnie wzbija się w górę niczym słońce, otoczony perlistymi tonami fletu i szeleszczącymi dźwiękami fortepianu, by nagle rozpłynąć się w ciszy. Cztery utwory tworzą swego rodzaju suitę: "Posłuchaj ich tak, jakbyś słuchał płyty instrumentalnej" sugeruje Ellis. "Pozwól sobie odlecieć."
CD1 Utwory 1-4: z "Zabójstwa Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda".
Muzyka: Nick Cave & Warren Ellis.
Reżyseria: Andrew Dominik.
CD1 Utwory 5-11: z "Propozycji"
Muzyka: Nick Cave & Warren Ellis.
Scenariusz: Nick Cave. Reżyseria: John Hillcoat.
CD1 Utwory 12-17: z "Drogi"
Muzyka: Nick Cave & Warren Ellis.
Reżyseria: John Hillcoat. Film na podstawie powieści Cormaka McCarthy'ego
CD2 Utwory 1-3, 12, 15, 16: z "The Girls of Phnom Penh"
Reżyseria: Matthew Watson.
CD2 Utwory 6-11: z "Angielskiego lekarza"
Muzyka: Nick Cave & Warren Ellis.
Reżyseria: Geoffrey Smith
CD2 Utwory 4-5 & 13-14: Archiwum
Kompozycje pochodzące z archiwum Cave'a i Ellisa

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 14.09.2009

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020