O nas
STRONA GŁÓWNA >>
MUSICCD

Dzisiaj jest Poniedziałek, 30 Marzec 2020 r. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Co nowego?

Zbigniew Preisner - Preisner-Kieślowski

Zbigniew Preisner (ur. 1955) jest czołowym polskim kompozytorem muzyki filmowej, uznawanym za jednego z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej swego pokolenia. Przez wiele lat blisko współpracował z reżyserem, Krzysztofem Kieślowskim i jego scenarzystą, Krzysztofem Piesiewiczem. Międzynarodową sławę przyniosły mu ścieżki dźwiękowe do takich filmów Kieślowskiego, jak Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory: Niebieski, Trzy kolory: Biały i Trzy kolory: Czerwony.
Obecnie mieszka w Polsce i Szwajcarii.
W ciągu ostatnich dwunastu lat Preisner napisał muzykę do wielu zagranicznych filmów fabularnych, m.in. do Grając na boisku Pana Boga (At Play In The Fields Of The Lord) Hectora Babenco, Skaza Louisa Malle, Kiedy mężczyzna kocha kobietę Luisa Mandoki, Tajemniczego ogrodu Agnieszki Holland oraz do Elfów z ogrodu czarów Charlesa Sturridge'a.
Ścieżka dźwiękowa Preisnera do Podwójnego życia Weroniki, a także trzy płyty zawierające jego muzykę do Trzech kolorów: Niebieskiego, Białego i Czerwonego, sprzedały się na całym świecie w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Podwójne życie Weroniki, po raz pierwszy wydane przez wytwórnię Sideral w 1991 roku, powtórnie ukazało się w Virgin w 1998 roku. W 1992 roku otrzymało złotą płytę we Francji. Preisner's Music, koncertowe nagranie fragmentów skomponowanej przez niego muzyki filmowej, otrzymało status platyny w Polsce (ponad 80 tys. sprzedanych kopii).
W 1994 roku Preisner został wybrany na kompozytora, który ma skomponować muzykę tytułową do People's Century, 26-odcinkowego serialu dokumentalnego BBC, prezentującego historię dwudziestego wieku. Serial współ-produkowało WGBH Boston. Nadawała go amerykańska telewizja PBS, a do tej pory obejrzeli go widzowie w ponad trzydziestu krajach świata.
Ostatnio Preisner skomponował muzykę do następujących obrazów: The Last September, filmu opartego na powieści Elizabeth Bowen (reżyseria - Deborah Warner, występują: Maggie Smith, Keeley Hawes, Michael Gambon i Fiona Shaw)

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Pomaton EMI
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 14.03.2004

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020