O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 22 Maj 2019 r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy

Co nowego?

Albert Márkos - Głosów, co ledwie są, już giną

W węgierskim wydawnictwie muzycznym BMC Records ukazała się płyta Alberta Márkosa z muzyką skomponowaną do tekstów Czesława Miłosza. Płyta powstała we współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie.
Utwór muzyczny zatytułowany "Głosów, co ledwie są, już giną" został skomponowany przez Alberta Márkosa z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. W muzycznym cyklu wykorzystane zostały fragmenty utworów polskiego poety w wersji zarówno polskiej jak i węgierskiej. Płyta jest zapisem wyjątkowego koncertu, który odbył się 8 października 2011 roku w ramach prestiżowego Festiwalu Sztuki Współczesnej Café Budapest w kościele na placu Bakáts w Budapeszcie.
Kompozytor utworu, Albert Márkos, z charakterystyczną dla siebie artystyczną wolnością, strofy Miłosza ułożył w sposób wpisujący się w jego muzyczną koncepcję, nie kierując się uproszczonym kodem chronologii czy biografii poety. W utworach różnorodne techniki kompozycji przeplatają się z elementami improwizacji, niektóre fragmenty nawiązują do wielkich okresów w historii muzyki. Muzyczną teksturę, parabolę charakteryzują konsekwencja i inkoherencja, logika i incydentalność. W realizacji tego niezwykłego projektu młodemu węgierskiemu kompozytorowi za inspirację posłużyły inne przykłady węgierskich produkcji dialogu muzyki współczesnej i literatury tj. "Kafka-fragmente" (1986) Györgya Kurtága. W wyborze materiału literackiego węgierskiemu kompozytorowi pomógł wybitny polonista, tłumacz, znawca twórczości Czesława Miłosza - Lajos Pálfalvi.
Muzyka: Albert Márkos
Teksty: Czesław Miłosz
Wykonanie: Accord Quartet (Mező Péter - skrzypce, Veér Csongor - skrzypce, Kondor Péter - altówka, Ölveti Mátyás - wiolonczela)
Laborfalvi Soós Béla - wokal
Maciej Adamczyk - recytacja

Albert Márkos jest autorem muzyki do wielu filmów i przedstawień teatralnych. Pierwsze jego kompozycje powstały w 1994 roku do przedstawień teatralnych w reżyserii László Keszég (od tamtego czasu współpracowali przy realizacji ponad 50 przedstawień), współpracuje też i innymi utalentowanymi reżyserami, tj.: Tamás Ascher, Réka Szabó, Gábor Rusznyák, Attila Egerházy. Jest autorem kompozycji inspirowanych tekstami literackimi tj. sonety Williama Shakespeare'a czy wiersze Istvána Domonkosa, legendy węgierskiej poezji neoawangardowej. Jest stałym gościem festiwali współczesnej muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, dotąd miał okazję koncertować z uznanymi w świecie muzykami, tj. Roger Turner, Phil Minton, Tim Hodgkinson, Krzysztof Knittel, Fred Frith, John Butcher, Thomas Lehn, Mats Gustafsson. Przez wiele lat był organizatorem festiwalu muzyki eksperymentalnej "Szünetjel" w Budapeszcie. Jest także autorem muzyki wykorzystanej w wielu produkcjach filmowych, m.in. fragmentów do filmu Györgya Pálfi pt. "Taxidermia" czy filmu telewizyjnego w reżyserii Ferenca Töröka pt. ("Csadalatos vadállatok"). Jest autorem muzyki do filmu pt. "Stracone czasy" (Utolsó idők) w reż. Árona Mátyássy, za którą otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę na Festiwalu Filmów Węgierskich w Budapeszcie w 2009 roku. Obecnie jest liderem zespołu Budbudas oraz W.H., często występuje w duecie z wybitnym skrzypkiem jazzowym Szilárdem Mezei, gra w zespole Tractus oraz DUH.
Accord Quartet w 2001 roku założyli uczniowie Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Zespół cieszy się dużym uznaniem wśród koneserów muzyki, jest częstym gościem prestiżowych wydarzeń muzycznych. m.in. Festiwalu Wiosennego i Festiwalu Jesiennego w Budapeszcie, występował w sali Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta czy Węgierskiej Akademii Nauk. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, m.in. BOZAR w Brukseli, Muzeum Sztuk Pięknych w Madrycie czy sali Teatru Ermitażu w Sankt Petersburgu. http://www.accordquartet.hu/accord
Maciej Adamczyk - aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, twórca poznańskiego Teatru "Porywacze Ciał", którego jest aktorem i dyrektorem. Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Udział w projekcie muzycznym na setne urodziny Czesława Miłosza to jego kolejna przygoda z Węgrami - w 2004 roku zagrał główną rolę w filmie węgierskiej reżyserki Diany Groó pt. "Cud w Krakowie".

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Instytut Polski.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 23.06.2012

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019