O nas
STRONA GŁÓWNA >>
MUSICCD

Dzisiaj jest Poniedziałek, 30 Marzec 2020 r. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Nowości

BLUSZCZ

Bluszcz - Junior

DJANGO BATES

Django Batesa - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

KAYAH & BREGOVIĆ

Kayah i Bregović - reedycja

GUZIOR

Guzior - Evil Twin

ILONA SOJDA

Ilona Sojda - Śnił mi się raj

MARCINER

Marciner - Milion dni

PATRYCJA KAMOLA

Patrycja Kamola - Czekajšc na miłoœć

Quebonafide - Eklektyka Vinyl

120

QUEBONFIDE

Quebonafide - QueQuality

ANVISION

AnVision – New World

MICHAŁ KMIECIAK

Michał Kmieciak - Love Lost

RAP NAJLEPSZEJMARKI

Rap Najlepszej Marki vol. 2 - składanka

VIENIO

VIENIO - H.O.R.E

NODANCE

NoDance - Nieproszony go?ć

MARTYNA JAKUBOWICZ

Martyna Jakubowicz - Prosta piosenka
Recenzje
GRIN PISS - Perfect Feelling
UR - Spirit
CANDIDA - Zoom
KOBIETY - Amnestia
TYMON TYMAŃSKI & TRANSISTOR - Don't Panic! We're From Poland
Więcej... 
Programy
Winamp
Intymnie

"Nie chciałbym być Madonną. To byłoby okropne. Posiadanie cycków itd... W ogóle nie wychodziłbym z domu! Cały dzień bym się obmacywał." - HUEY (FUN LOVIN' CRIMINALS)

Poprostu Forum
No To Graj !

30 urodziny elektronicznej rewolucji - Casiotone

30 urodziny elektronicznej rewolucji - Casiotone

Okrągłe rocznice urodzinowe to dla wszystkich z nas pretekst do podsumowań tak jak i dla pierwszego elektronicznego instrumentu firmy Casio, któremu w tym roku mija 30 lat. Casiotone CT-201, bo tak nazywa się pierwsze dziecko japońskiego producenta wprowadził klasyczny instrument jakim jest pianino w nowy świat elektronicznego brzmienia.

30 lat minęło...
Rok 1980 był dla Polski nie tyko ważny ze względu na ogrom gwałtownych strajków oraz pojawienie się ruchu Solidarność, ale także przemian w świecie muzyki, które wypłynęły na fali społecznego buntu. W tym roku powstał Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych. Na nieoficjalnych listach przebojów królowały utwory Kory z Maanamem, Kombi, Porter Band czy Dżem. Na świecie dużym echem odbiła się premiera spektaklu The Wall grupy Pink Floyd w Sports Arena w Los Angeles, który okazał się najdroższym w historii muzyki rockowej. W 1980 roku Queen wydało swój kolejny studyjny album The Game, który osiągnął wielką popularność po obu stronach Atlantyku. Oprócz tego zespół wydał także swój studyjny album Flash Gordon który zawiera 18 mocno "elektronicznych" ścieżek dźwiękowych do filmu o tej samej nazwie. W okresie dużego zainteresowania nowym brzmieniem firma Casio wprowadza na rynek pierwszy elektroniczny instrument Casiotone CT-201.

Nowe elektroniczne brzmienie
W latach 80’ świat muzyczny poszukiwał nowego ciekawego brzmienia, które zapewniały elektroniczne instrumenty. W tym też czasie obecność na giełdzie firmy Casio zmusiła do poszukiwania nowych pozycji w ofercie. Zdobyte wcześniej doświadczenie w produkcji kalkulatorów pozwoliło na stworzenie pierwszych elektronicznych instrumentów muzycznych. Pierwszy z wprowadzonych modeli Casiotone CT-201 posiadający lekko pracujące klawisze oraz niewygórowaną cenę sprawiły, że idealnie nadawał się do nauki gry na instrumencie przez dzieci. Szybko zyskał on również duże uznanie na rynku zachodnim. Jako pierwszy instrument elektroniczny na świecie miał on bank cyfrowych brzmień, na który składało się 29 niezwykłych presetów, które wybierało się za pośrednictwem białych klawiszy klawiatury. Dwa warianty obwiedni dźwięków dla każdego brzmienia sprawiały, że użytkownik miał do dyspozycji 58 barw. Dzięki atrakcyjnym cenom, sprzęt Casio zyskał wielu nabywców wśród mniej zamożnych użytkowników. Wielu wśród nich było prekursorami takich kierunków muzycznych, jak hip-hop czy electropop. Instrument tej firmy odegrał główną partię m.in. w doskonale znanym także w Polsce (dzięki Liście Przebojów Programu Trzeciego) utworze Da Da Da niemieckiej grupy Trio.

To dopiero początek...
Sukces serii Casiotone skłonił firmę do wyprodukowania bardzo rozpoznawalnego dziś modelu CZ-101. Przy jego tworzeniu wzięli udział Isao Tomita oraz Yukihiro Takahashi ze słynnej Yellow Magic Orchestra. Projektantom bardzo zależało na tym, by zmienić image instrumentów elektronicznych, postrzeganych jako bezduszne generatory dźwięków, stąd koncepcja wykorzystania samplowanych dźwięków. Od 1985 roku do końca dekady sprzedano ponad 80.000 keybordów. Mimo, że są one kojarzone z keyboardami używanymi do nauki, wiele z międzynarodowych gwiazd takich jak Moby przyznaje się to ich stosowania. Artysta w swoim instrumentarium posiada modele takie jak: CT-101 oraz CZ-101. Również, obecnie Casio jest liderem w produkcji edukacyjnych instrumentów oraz pianin cyfrowych oferując wysoką jakości w niewygórowanych cenach. Na tegorocznych targach muzycznych MusikMesse we Frankfurcie na stoisku Casio (Hall 5.0 A48) będzie można zobaczyć wiele ze starszych modeli, które w ciągu trzydziestu lat przyczyniły się do rewolucji w muzyce elektronicznej.

Dodaj swoją opinię...

Aktualizacja: 24.03.2010

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020